Zapalenie ucha środkowego u dzieci od a do z
Zapalenie ucha środkowego jest jedną z tych chorób, która najczęściej atakuje dzieci, ale nie oznacza to wcale, że osoby dorosłem nie mają z nią problemu. Według najnowszych statystyk aż 65% dzieci do drugiego roku życia choruje na zapalenie ucha. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się czym w rzeczywistości jest zapalenie ucha u dziecka i jak sobie z nim szybko poradzić.
Jakie są przyczyny zapalenia ucha?
Zapalenie ucha środkowego wynika przede wszystkim z anatomii małego dziecka. Pamiętać należy o tym, że u maluszków trąbka słuchowa jest dość szeroka, krótka i co najważniejsze przebiega w poziomie. Trąbka słuchowa łączy jamę bębenkową bezpośrednio z gardłem, dlatego też cały czas jest otwarta. Przy takiej budowie niestety wirusy i groźne bakterie mogą wnikać w głąb ucha. Według badań nawet 90% przypadków ostrego zapalenia ucha wynika właśnie z mniej lub bardziej groźnych infekcji górnych dróg oddechowych. Za zapalenie ucha u dziecka odpowiadają najczęściej bakterie Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Są to te same bakterie, które są główną przyczyną zapalenia krtani lub zapalenia gardła. Niebezpieczne drobnoustroje mogą trafić do ucha także przez krwiobieg. Uszy i zatoki jak powszechnie wiadomo nie przepadają za zimnem, dlatego też warto nosić ciepłe czapki, dzięki którym można ograniczyć ryzyko zachorowania na zapalenie ucha. Najbardziej narażone są dzieci z różnego typu niedoskonałościami układu immunologicznego.
Jakie są główne objawy?
Najczęstszym objawem zapalenia ucha środkowego jest nieprzyjemny i pulsujący ból ucha, który nasila się zwłaszcza w nocy. Przy zapaleniu pojawia się szum w uszach, niedosłuch i gorączka, która może dojść nawet do 40 stopni Celsjusza. U niemowląt występuje także niechęć do ssania i problemy z zasypianiem. Rzadszymi objawami są wymioty i biegunka. Gdy pojawia się wyciek z ucha to ból stopniowo ustępuje. Wynika to oczywiście z tego, że znacznie zmniejsza się ciśnienie w jamie bębenkowej.
Jak wygląda diagnoza?
Do rozpoznania ostrego zapalania ucha środkowego najczęściej dochodzi po wykonaniu badania otoskopowego. Lekarz za pomocą specjalnego wziewnika dokładnie bada nie tylko wnętrze przewodu słuchowego zewnętrznego, ale również błonę bębenkową. Jeżeli lekarz uzna, że mogło dojść do poważniejszych powikłań to może zlecić również wykonanie tomografii kości skroniowej.
Jak przebiega leczenie?
Leczeniem ostrego zapalenia ucha środkowego zajmują się pediatrzy i laryngolodzy. Przy dużej gorączce (powyżej 39 stopni Celsjusza) i poważniejszych objawach podaje się leki przeciwbólowe. Aby poradzić sobie z chorobom niezbędne jest podanie antybiotyku. Terapia antybiotykiem trwa od 7 do 10 dni i powinna być zakończona ponowną wizytą kontrolą.
W niektórych sytuacjach niezbędna jest paracenteza. Jest to specjalny zabieg, który polega na niewielkim nacięciu błony bębenkowej, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się wydzieliny. Największym atutem opisanego zabiegu jest to, że błyskawicznie przynosi on ulgę i stopniowo łagodzi ból. Podczas zabiegu chirurgicznego możliwe jest także pobranie materiału do badania bakteriologicznego.
Przy ropnej wydzielinie ogromną rolę odgrywa również prawidłowa higiena przewodu słuchowego. Laryngolog bardzo często przepisuje specjalne krople do uszu. Nacięta błona po pewnym czasie samoistnie się zrośnie, dzięki czemu nie pozostanie żaden uszczerbek na zdrowiu małego pacjenta.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
Przy zapaleniu ucha środkowego można łagodzić dokuczliwy ból za pomocą ciepłych okładów. Na ucho można położyć na przykład suchy ręcznik, który został ogrzany wcześniej na grzejniku. Dzięki zmianie temperatury można znacznie przyśpieszyć pęknięcie błony bębenkowej. Gdy pojawi się ropna wydzielina należy jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym laryngologiem. Ważne jest także to, aby chore dziecko wypoczywało.
Jakie mogą być powikłania?
Leczenie zapalenia ucha u dziecka trwa przeważnie około 3 tygodni. Po tym okresie zalecane jest ponowne przeprowadzenie badania otoskopowego, dzięki któremu można upewnić się, czy infekcja została całkowicie pokonana. Laryngolog sprawdza również, czy w błonie prawidłowo zasklepił się otwór i nie ma ryzyka ponownego zakażenia. Ważne jest również to, aby lekarz sprawdzić, czy nie doszło do upośledzenia słuchu. Niestety ostre zapalenie ucha środkowego ma tendencje do przechodzenia w stan przewlekły, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe powikłania. U małych dzieci najczęstszymi powikłaniami jest zapalenie wyrostka sutkowego, czy też porażenie obwodowego nerwu twarzowego. Częstymi powikłaniami jest również zapalenie ucha wewnętrznego. Niedosłuch spowodowany jest najczęściej zaleganiem płynu w jamie bębenkowej. Niestety bardzo trudno jest zapobiec chorobie zapalenia ucha środkowego. Jedyne co pozostaje to bardzo staranne leczenie nie tylko stanów zapalnych ucha zewnętrznego, ale również wszelkich infekcji w obrębie nosa i gardła. Istnieje również alergiczne zapalenie ucha, dlatego też warto wykonać stosowne badania alergiczne.
Leave a reply