Zapalenie ucha – najczęstsza choroba małych dzieci
Spora część dzieci do drugiego roku życia cierpi z powodu infekcji ucha. Dzieje się tak dlatego, że ich układ odpornościowy jest niedojrzały, a budowa anatomiczna ucha dziecka sprzyja rozwojowi różnego typu zakażeń. Zapalenie ucha u niemowlaka oraz małych dzieci jest więc najczęściej występująca chorobą, która wymaga konsultacji z pediatrą, a najlepiej z laryngologiem, ponieważ nieleczone infekcje ucha mogą prowadzić do poważnych powikłań.
Ból ucha u dziecka – przyczyny
Budowa anatomiczna ucha niemowlaka czy małego dziecka sprzyja rozwojowi infekcji, ponieważ trąbka Eustachiusza (przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka oraz krótka. Sprawia to, że do ucha środkowego w bardzo łatwy sposób może dostać się na przykład wydzielina z dróg oddechowych czy też treść pokarmowa podczas odbijania lub wymiotów, co z kolei może wywoływać stany zapalne ucha środkowego, którym towarzyszy ból.
Niemniej jednak warto zaznaczyć, że ból ucha może towarzyszyć również takim dolegliwościom jak na przykład:
– ząbkowanie i związana z nim zwiększona produkcja śliny;
– alergie;
– przerost migdałków;
– świnka (nagminne zapalenie przyusznic).
Odwiedź Laryngolog dziecięcy Kraków
Zapalenie ucha u dziecka – objawy
Stany zapalne ucha środkowego u dzieci towarzyszą często przeziębieniom bądź infekcjom bakteryjnym. Katar czy zapalenie gardła może więc wywołać zapalenie ucha, które objawia się najczęściej:
– nagle pojawiającą się wysoką gorączką;
– bólem ucha, który w przypadku niemowląt może być wyrażany na przykład poprzez pociąganie rączką za ucho, pocieranie jedną stroną główki o poduszkę czy też odmawianie ssania piersi;
– rozdrażnieniem;
– biegunką i bólem brzucha (zwłaszcza u niemowląt);
– ropnym wyciekiem z ucha, który sprawia, że ból ustępuje, ale oznacza także, że doszło do przerwania błony bębenkowej;
– niedosłuchem.
Zobacz również: Choroby migdałków u dzieci
Diagnozowanie zapalenia ucha u niemowlaka i małego dziecka
Warto podkreślić, że każdy stan zapalny ucha u dziecka powinien być skonsultowany przynajmniej z pediatrą w celu ustalenia przyczyn i rodzaju infekcji. Lekarz w celu postawienia diagnozy przeprowadza wywiad z opiekunami dziecka oraz badanie ucha (otoskopię). Ponadto może być konieczne przeprowadzenie badania laryngologicznego w celu dokładnej oceny stanu ucha, nosa, gardła i krtani. Jeśli laryngolog uzna za konieczne może zostać wykonane także badanie audiometryczne (oceniające słuch) oraz badanie tympanometryczne (oceniające funkcjonowanie ucha). W przypadkach nasilonej infekcji ucha wykonuje się badanie krwi (morfologia, CRP). Z kolei w przypadku podejrzeń powikłań zapalenia ucha lub innych zmian może być konieczne wykonanie badań radiologicznych.
Leczenie zapalenia ucha u dzieci
W leczeniu zapalenia ucha środkowego stosowana jest zwykle antybiotykoterapia. Bardzo często ucho wymaga oczyszczenia go z zalegającej woskowiny.W celu złagodzenia bólu ucha zaleca się podawaniu dziecku leków przeciwbólowych drogą doustną lub w czopkach. Oczywiście środki te należy podawać po konsultacji z lekarzem oraz zgodnie z jego zaleceniami.
Leave a reply