Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, leczenie
Silne bóle gardła, które prowadzą do utrudnienia przełykania, osłabienie oraz gorączka mogą być objawami zapalenia migdałków. Leczenie tego schorzenia powinno skupiać się na uśmierzaniu bólu oraz na działaniu przeciwzapalnym. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia migdałków oraz jak poradzić sobie z objawami?
Rodzaje migdałków
Pomimo że w większości przypadków mówi się ogólnie o zapaleniu migdałków, to składają się one z kilku części. Wyróżniamy:
- migdałki podniebienne,
- migdałki trąbkowe,
- migdałek gardłowy,
- migdałek językowy,
- pierścień ochronny Waldereya (są to grudki znajdujące się na tylnej ścianie gardła).
Podczas dojrzewania w większości przypadków migdałek gardłowy całkowicie zanika. Dzięki temu problemy z nim występują zazwyczaj jedynie u dzieci i młodzieży. U dorosłych problemem najczęściej są migdałki podniebienne.
Czym jest zapalenie migdałków?
Migdałki znajdują się w gardle człowieka. Jest to tak naprawdę skupisko tkanki limfatycznej. Ma ona na celu zwalczanie infekcji w organizmie i jego obronę. Działanie migdałków polega na identyfikacji zagrożenia oraz stymulacji układu limfatycznego do zwalczania chorobotwórczych patogenów p rzy pomocy przeciwciał. Układ limfatyczny, do którego należą ma za zadanie odprowadzenie do węzłów chłonnych szkodliwych substancji z całego organizmu. Dzięki temu jest on chroniony przed różnego typu chorobami i zakażeniami. W migdałkach tworzone są również komórki pamięci immunologicznej. Mają one za zadanie „zapamiętanie” patogenów, z którymi organizm spotkał się w przeszłości. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powtórnej infekcji spowodowanej tymi samymi wirusami lub bakteriami.
Zapalenie migdałków
W niektórych przypadkach migdałki stanowią źródło stanu zapalnego. Zazwyczaj objawy zaczynają się po 2-5 dniach od kontaktu organizmu z czynnikiem chorobotwórczym. Zapalenie migdałków w większości przypadków trwa mniej więcej tydzień (5 do 7 dni). Jeśli zapalenie migdałków przybiera ostrą postać, to nazywamy je anginą. Zazwyczaj łączy się ona z zapaleniem śluzówki gardła, która znajduje się w okolicach migdałków.
Objawy zapalenia migdałków
Istnieje wiele objawów, jakie świadczą o zapaleniu migdałków. Zwykle pierwszym jest nasilający się ból gardła, który promieniuje w stronę uszu. Jest on szczególnie dotkliwy przy przełykaniu. Kolejne objawy to przewlekłe osłabienie organizmu i uczucie rozbicia. W większości przypadków występuje również ból głowy oraz podwyższona temperatura ciała (ponad 38 stopni). Zazwyczaj łączy się ona z dreszczami. Praktycznie w każdym przypadku występują powiększone migdały.
Rodzaje anginy
Istnieją dwa rodzaje anginy. Można ją rozróżnić po nalocie, jaki znajduje się na migdałkach. Jeśli są one powiększone i zaczerwienione to mamy do czynienia z anginą czerwoną. Czasami występuje również na nich nalot o barwie żółto-białawej. Mówimy wtedy o anginie białej. W większości przypadków mamy również do czynienia z powiększeniem węzłów chłonnych.
Przyczyny zapalenia migdałków
Zazwyczaj zapalenie migdałków jest wywoływane przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Najczęstszą przyczyną są paciorkowce Streptococcus pyogenes. Co ciekawe, zapalenie może być wywołane przez bakterie, które normalnie znajdują się w migdałkach. Zazwyczaj nie wywołują one infekcji. W skrajnych przypadkach dochodzi jednak do wzrostu flory bakteryjnej. Szczególnie może to występować w czasie obniżonej odporności. Chorobę może również wywoływać spożywanie zimnych produktów jak lody czy zimne napoje. Pod wpływem zimna kurczą się naczynia krwionośne co powoduje że śluzówka jest bardziej podatna na działanie drobnoustrojów. U dzieci poniżej piątego roku życia za infekcję zazwyczaj odpowiadają wirusy, u starszych z kolei są to bakterie.
Przewlekłe zapalenie migdałków
Trudniejsze od anginy w rozpoznaniu jest przewlekłe zapalenie migdałków. Charakteryzuje się ono bólem gardła utrzymującym się przez dłuższy czas. Ma on jednak dużo mniejsze natężenie. Bardzo charakterystycznym objawem jest odczucie przeszkody w gardle w czasie przełykania. Łączy się on z nieprzyjemnym zapachem z ust. Wywoływany jest on przez ropień, który zalega w migdałkach. Jego objawem jest żółty nalot. Chora osoba odczuwa również ogólne osłabienie, zmniejszony apetyt oraz stany podgorączkowe. Powracające stany zapalne są zazwyczaj wywoływane przez specyficzną budowę migdałów. W tkance znajdują się podłużne szczeliny. Ich zaczopowanie prowadzi do wytworzenia doskonałego środowiska do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.
Leczenie zapalenia migdałków
Leczenie chorób migdałów różni się w zależności od jego przebiegu. Przy ostrym przebiegu o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotyki. Należy go przyjmować przez 10 dni ciągiem. W większości przypadków objawy ustępują po krótszym czasie. Wcześniejsze przerwanie kuracji, może jednak powodować nawrót choroby w późniejszym czasie. Przy infekcjach wirusowych jakie najczęściej występują u dzieci stosuje się paracetamol oraz leki przeciwzapalne niesteroidowe. Bez względu na podłoże choroby zaleca się miejscowe stosowanie leków zmniejszających ból.
Leave a reply