Wskazania do usunięcia migdałków, korzyści i ryzyka związane z zabiegiem

Tonsillektomia, czyli wycięcie migdałków to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. Zabieg ten wykonywany jest zarówno w przypadku dzieci, jak również u osób dorosłych.

Czym są migdałki?

Migdałki to skupienia tkanki limfatycznej, które położone są we wgłębieniu gardzieli. Znajdują się one po obu jej stronach między tak zwanymi łukami podniebiennymi. Migdałki biorą udział w wykrywaniu patogenów, w tym bakterii i wirusów, znajdujących się we wdychanym powietrzu oraz w spożywanym pokarmie. Wykrycie patogenów inicjuje odpowiedź immunologiczną organizmu. 

Kiedy wskazane jest wycięcie migdałków?

Migdałki biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Są jednak sytuacje, w których zachodzi potrzeba usunięcia migdałków. Dzieje się tak w przypadku nawracających stanów zapalnych gardła i migdałków. Wskazanie do wycięcia migdałków stanowią także nawracające ropnie śródmigdałkowe i okołomigdałkowe, a także nawracające stany zapalne w pojawiające się w obrębie ucha środkowego czy zatok przynosowych. Usunięcie migdałków jest także zalecenie w przypadku występowania obturacyjnych zaburzeń oddychania pojawiających się podczas snu, do których zaliczyć można:

  • bezdech senny,
  • zaburzenia prawidłowego połykania,
  • zaburzenia wyraźnej mowy,
  • serce płucne,
  • zaburzenia wzrostu uzębienia.

Poza tym, wśród wskazań do zabiegu tonsillektomii wymienia się podejrzenie występowania zmian nowotworowych w obrębie migdałków, halitozę oraz obecność kamieni migdałkowych. Laryngolodzy mogą zlecać zabiegi także w przypadku posocznicy pojawiającej się w przebiegu anginy, a także w razie występowania gorączki reumatycznej, zapalnych chorób oka, zapalenia serca, nerek oraz z w przypadku występowania chorób układu nerwowego.

Zobacz także: Przerost trzeciego migdałka.

Na czym polega zabieg tonsillektomii?

Tonsillektomia, czyli zabieg mający na celu usunięcie migdałków przeprowadzana może być z wykorzystaniem kilku metod, w tym elektrokauteryzacji. Zwykle jednak zabieg wykorzystuje tak zwane podejście klasycznie polegające na wyłuszczeniu migdałka lub migdałków. U osób dorosłych zabieg wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym lub ogólnym, a u dzieci tonsillektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa zazwyczaj około godziny, a pacjent może opuścić placówkę medyczną po około czterech godzinach. W pierwszej dobie mijającej od zabiegu zalecany jest odpoczynek oraz obserwacja pacjenta. Nie można bowiem zapominać o tym, że w gardle pacjenta znajduje się rana, w przypadku której wraz z upływem czasu pojawia się biały nalot. Jest to tak zwana włóknika pojawiająca się w związku z procesem gojenia błony śluzowej. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu pacjent może odczuwać ból i dyskomfort w gardle, a rekonwalescencja pozabiegowa trwa około dwóch tygodni.

Przygotowanie i postępowanie po zabiegu wycięcia migdałków

Zabieg mający na celu usunięcie migdałków wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Pacjent powinien postępować zgodnie z zalecaniami lekarza. Powinien on między innymi zaprzestać przyjmowania środków przeciwkrzepliwych oraz musi on zadbać o stan swojego uzębienia. Konieczne jest także wyleczenie ewentualnych chorób jamy ustnej. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do badania wskazane jest wykonanie przez niego podstawowych badań dotyczących grupy krwi, morfologii i układu krzepnięcia. W dniu zabiegu pacjent nie powinien przyjmować pokarmów i napojów. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien stosować dietę półpłynną, a podawane posiłki powinny być chłodne. W pierwszych dniach po usunięciu migdałków zaleca się spożywanie galaretek, jogurtów oraz chłodnych napojów. Należy zrezygnować ze spożywania dań kwaśnych, gorących, pikantnych i twardych, ponieważ mogą one nasilać podrażnić gardło oraz powodować krwawienie. Poza tym, po spożywanym posiłku oraz przed snem pacjent powinien starannie płukać gardło z użyciem trzy procentowego roztworu wody utlenionej. Możliwe jest także stosowanie innego roztworu zaleconego przez lekarza. W czasie dwóch tygodni upływających od dnia zabiegu pacjenci powinni należy unikać wykonywania aktywności fizycznej oraz nadmiernego wysiłku. Poza tym, powinni oni ograniczyć kontakt z innymi osobami, ponieważ są oni bardziej podatni na infekcje.

Zobacz także: Czym jest adenotomia?

Jakie są przeciwwskazania do operacji usunięcia migdałków?

Wśród przeciwskazań do zabiegu usunięcia migdałków wymienia się niewydolność podniebienno-gardłowa oraz krążeniową i oddechowa. Poza tym, zabieg nie może być wykonywany w przypadku występowania rozszczepu podniebienia i rozdwojenia języka. Przeciwskazaniem do jego wykonania jest także krótkie podniebienie, ostry stan zapalny dróg oddechowych, czynna gruźlica, a także przewlekły zanikowy nieżyt błony śluzowej gardła.

Jakie są godne polecenia domowe sposoby na zapalenie gardła i migdałków?

W ramach postepowania zachowawczego w przebiegu zapalenia migdałków u dzieci jest odpoczynek i ograniczenie aktywności ruchowej. Mali pacjenci powinni przyjmować odpowiednią ilości płynów. Wskazane jest także odkażenie błony śluzowej z wykorzystaniem wody morskiej oraz stosowanie pastylek do ssania, które zawierają w swoim składzie lidokainę, salicylan choliny lub inne związki łagodzące ból gardła. Poza tym, wskazane jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, ponieważ suche powietrze działa drażniąco na drogi oddechowe. Wśród innych czynników drażniących wymienia się także dym papierosowy. W celu obniżenia gorączki towarzyszącej infekcji można stosować ibuprofen lub paracetamol, a w przypadku anginy bakteryjnej stosowane są antybiotyki. Dolegliwości bólowe gardła mogą być łagodzone poprzez płukanie gardła z użyciem naparów ziołowych przygotowywanych z szałwii lekarskiej, tymianku pospolitego czy rumianku.

Leave a reply