Uczulenie na słońce u dziecka – co warto wiedzieć?
Choć uczulenie na słońce jest raczej rzadkim rodzajem alergii, to jednak dosyć uciążliwy. Może pojawić się u osób w każdym wieku, zarówno u dorosłych, jak i małych dzieci. Czasami wystarczy nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce, by pojawiały się już na skórze zmiany alergiczne. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, jakie są przyczyny uchylenia na słońce, czym taka alergia się objawia i jak najlepiej sobie z nią radzić.
Uczulenie na słońce u dziecka – przyczyny i objawy
Zacznijmy od tego, że przyczyny alergii na słońce nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że problem ten bardzo często dotyka dzieci i najczęściej ujawniania się na wiosnę podczas pierwszego kontaktu ze słońcem. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ po zimie brakuje w skórze melaniny, czyli barwnika chroniącego przed promieniowaniem. Co więcej, za tego typu uczulenie odpowiada promieniowanie UVA, a zatem należy liczyć się z tym, że ani odzież, ani szyba nie stanowią pełnej ochrony przed słońcem.
Alergia na słońce u dziecka może mieć również charakter dziedziczny, jeśli więc rodzice je mają, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że również dziecko będzie zmagało się z tym problemem. Warto przy tym nadmienić, że znacznie częściej uczulenie na słońce „dopada” osoby o jasnej karnacji.
Reakcje alergiczne na słońce zachodzą na skórze stosunkowo szybko – najczęściej już po 2 godzinach od ekspozycji na słońce, a u małych dzieci może to być nawet kilka minut. Wysypka, plamy rumieniowe, pęcherze czy grudki pojawiają się na częściach ciała eksponowanych na promienie UV, a zatem na dekolcie, przedramionach, karku, grzbietach dłoni czy łydkach. Tego typu reakcje alergii nie zachodzą natomiast na twarzy ani na wnętrzu dłoni.
Jak skuteczne leczyć i zapobiegać alergii na słońce u dziecka?
W przypadku łagodnych objawów wystarczy odpowiednie nawilżanie skóry (warto w tym przypadku sięgać po dermokosmetyki – balsamy i kremy do ciała o działaniu regenerująco-nawilżającym), a także unikanie wystawiania jej na działanie promieni słonecznych (jeśli jednak musimy wyjść w tym czasie na dwór, wskazane jest noszenie przewiewnej odzieży z długim rękawem wykonanej z włókien naturalnych). Niekiedy dodatkowo zalecane jest przyjmowanie leków antyhistaminowych, oczywiście po wcześniej konsultacji z lekarzem. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów należy koniecznie zgłosić się do dermatologa lub alergologa.
Konsekwencje alergii na słońce są dość dokuczliwe, dlatego warto zrobić wszystko by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. A zatem:
- unikamy słońca w godzinach, w których świeci ono najmocniej, czyli między 11 a 16,
- nosimy ubrania przykrywające ciało, zwłaszcza te partie, które są najbardziej narażone na powstanie alergii,
- nosimy okulary przeciwsłoneczne, również dzieci,
- nie zapominamy o nakryciu głowy – najlepiej sprawdza się kapelusz z większym rondem, który przykryje nam uszy, szyję, a także częściowo twarz,
- przebywając na słońcu, zawsze stosujemy kremy ochronne z filtrem UV – minimum 30 SPF, natomiast u dzieci stosujemy kremy specjalnie dla nich przeznaczone – dobieramy je zależnie od wieku dziecka,
- unikamy opalania się, zaś u dzieci zbyt długiego przesiadywania na słońcu,
- rezygnujemy z zapachowych kosmetyków, w tym perfum – na czas ekspozycji na słońce.
Pediatrzy zalecają by przez pierwsze pół roku dziecko nie było smarowane kremami z filtrem UV. W tym czasie należy je chronić przed słońcem, przebywając po prostu w cieniu. U starszych niemowląt można już stosować kremy z filtrami ochronnymi, ale tak naprawdę również powinny one unikać słońca.
Leave a reply