Przyczyny krwawienia z nosa u dziecka
U wielu dzieci w wieku od 4 do 8 lat często dochodzi do krwawienia z nosa. Na szczęście w większości przypadków taki stan rzeczy jest nieszkodliwy. Jak zatamować krwotok z nosa? Kiedy dziecka wymaga wizyty lekarskiej?
Krew z nosa u dziecka
Pod czubkiem nosa rozciąga się splot bardzo wielu drobnych naczyń krwionośnych, które szybko i łatwo mogą pęknąć. Niekiedy wystarczy niejednokrotnie delikatne wiercenie w nosie lub energiczne ssanie i krew zaczyna gwałtownie lecieć. Jest to najczęściej dla dziecka i rodziców dość przerażający widok. Jednak nie trzeba panikować. Na początku należy sprawdzić, czy dziecko dobrze się czuje i nie ma innych objawów. Praktycznie 90% wszystkich krwawień powstaje z przodu na czubku. Tam właśnie błona śluzowa jest szczególnie mocno ukrwiona.
Przyczyny krwotoku z nosa
Krew z nosa u dziecka jest szczególnie częsta, gdy błona śluzowa jest podrażniona lub wysuszona. Takie sytuacje mają miejsce w okresie zimowym, kiedy w pomieszczeniach jest ciepło, a śluzówka szybko wysycha. Również klimatyzacja niekorzystnie wpływa na tę część ciała i dziecko może z tego powodu mieć krwotok. Kolejną przyczyną są uszkodzenia błony spowodowane katarem lub przeziębieniem. Także alergie mogą spowodować krwawienie. Jeśli maluch poszarpał się z innym dzieckiem i leci mu krew z nosa, to nie musi oznaczać to od razu złamania. Często krwawienie spowodowane jest obecnością ciała obcego w nosie lub wiercenia w nim jakimś przedmiotem. Dzieci mają różne pomysły i wielu rodziców słyszało zapewne o ziarnku grochu czy kulce, która utkwiła w nosie. Krwotok na pewno jest niebezpieczny u dzieci, które cierpią na hemofilię. Wówczas zaburzona jest krzepliwość krwi i ciężko jest zatamować krwawienie. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Kiedy należy udać się do lekarza w przypadku krwawienia?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, krwotok z nosa najczęściej nie jest niebezpieczny i wystarczy go zatamować. Krótkotrwałe krwawienie, przy którym nie ma groźnych objawów, wystarczy zatrzymać. Powinno ono ustąpić w ciągu 10 do 15 minut. Jeśli jednak dziecko czuje się gorzej lub nie można zatrzymać krwawienia, to wówczas należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. Również w przypadku gdy krwawienie z nosa występuje częściej niż raz w tygodniu, to lekarz powinien przyjrzeć się bliżej i zbadać malucha.
Pierwsza pomoc w krwawieniu z nosa
Przede wszystkim należy posadzić dziecko prosto i pochylić głowę do przodu. Należy dwoma palcami chwycić skrzydełka nosa i lekko ścisnąć. Taki uchwyt powinien zostać utrzymany przez około 5 do 10 minut. W tym czasie krwotok powinien ustąpić. Najlepiej trzymać palcem wskazującym i kciukiem w miejscu, w którym kość zamienia się w chrząstkę. Do czoła dobrze jest przyłożyć zimny kompres. Może to być specjalny okład chłodzący lub zwykły worek z lodem wyciągnięty z zamrażarki. Po zatamowaniu krwawienia należy oczyścić i nawilżyć błonę śluzową. Idealnym rozwiązaniem jest użycie wody morskiej lub soli fizjologicznej. Bardzo ważne jest to, aby zawsze pochylać głowę do przodu. Wówczas krew swobodnie może spływać i nie istnieje ryzyko zakrztuszenia się.
Ważne informacje dotyczące krwotoku z nosa u dziecka
Jeśli u dziecka zaczyna lecieć krew z nosa, to nie wolno przede wszystkim panikować. Rodzic lub inna dorosła osoba powinna zachować spokój, aby maluch nie czuł niebezpieczeństwa. Najczęściej jest to niegroźna sprawa i wystarczy kilka minut, aby wszystko wróciło do normy. Zawsze głowa powinna być pochylona do przodu. Najlepiej jest posadzić maluszka na kolanach i kontrolować, aby pociecha siedziała prosto, a krew odpłynęła. Wiele osób od razu ma odwrotny odruch i stara się odchylać głowę do tyłu. Nie wolno tego robić. W takim wypadku krew może przedostać się do gardła, spłynąć do żołądka, powodując nudności i wymioty.
Krwawienie z nosa u dziecka w nocy
Bardzo często się zdarzają sytuacje, w których maluszek budzi się rano z czerwonym nosem i zaschniętą krwią. Nocne krwawienia dość często występują w sezonie zimowym, kiedy w domu włączone są przez cały czas kaloryfery. Bardzo często dorośli zapominają także o wentylacji i wietrzeniu pokojów. Szczególnie w pokoju dziecka powietrze powinno być regularnie wymieniane. Suche powietrze negatywnie działa na błonę śluzową. W czasie nocy staje się ona sucha i dużo słabsza, a to w konsekwencji prowadzi do krwotoków. Można oczywiście temu zapobiec. Idealnym rozwiązaniem jest nawilżanie noska maluszka. Można do tego użyć zwykłej wody morskiej lub specjalnych preparatów, które można kupić w każdej aptece. Dobrze jest także sprawdzić wilgotność powietrza w mieszkaniu i w razie konieczności kupić nawilżacz. Wilgotność powinna wynosić około 50%.
Krwotok z nosa przy katarze
U wielu dzieci podczas kataru dochodzi do krwawienia. Nie trzeba się oczywiście tym niepokoić, gdyż jest to niegroźna dolegliwość. Przyczyną są osłabione naczynka krwionośne na skutek częstego wydmuchiwania zalegającej wydzieliny. Jeśli krwawienie się pojawi podczas kataru, to wystarczy je zatamować i oczyścić nosek, a na końcu go nawilżyć.
Leave a reply