Oddychania przez usta u dzieci – dlaczego jest niebezpieczne, jak temu zaradzić?
Wiele osób zastanawia się, czy oddychanie przez usta u dzieci, to powód do niepokoju. Wszystko zależy od sytuacji, więc pierwszym krokiem jest określenie przyczyny problemu. Jeśli powodem nieprawidłowości jest katar, to nie trzeba się martwić. Nie można jednak wykluczyć o wiele poważniejszych schorzeń, które zostały przedstawione poniżej. Dobrze skontaktować się ze specjalistą, który rozwieje wątpliwości, przeprowadzi badania diagnostyczne oraz ustali przebieg dalszego leczenia.
1. Przerośnięty migdałek gardłowy
Prawidłowe oddychanie jest niezbędne do tego, aby dziecko czuło się dobrze, a jego rozwój nie został zakłócony. Ważne jest, aby rodzic bacznie monitorował stan zdrowia pociechy i konsultował wszelkie niepokojące objawy z lekarzem. Jedną z przyczyn problemów z oddychaniem może być przerośnięty migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał). Warto wiedzieć, że bezpośrednio odpowiada on za pracę układu immunologicznego. Przerost migdałka podniebiennego zwiększa zwykle częstotliwość chorób i infekcji. Uciśnięta trąbka Eustachiusza uniemożliwia wyrównanie ciśnienia w gardle i uchu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia stanów zapalnych czy też niedosłuchu.
Przerośnięty migdał u dziecka może prowadzić nie tylko do oddychania przez nos, ale również bezdechów nocnych, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Tok leczenia zależy od decyzji lekarza. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
2. Alergie, infekcje górnych dróg oddechowych
Oddychanie przez usta u dziecka może być następstwem alergii czy też infrakcji górnych dróg oddechowych. W tym przypadku problem ma charakter okresowy. Najczęściej występuje on przy katarze oraz obrzękach błony śluzowej nosa. Nie każdy wie, że oddychanie przez usta może stać się dla malucha nawykiem. Jego utrwalenie sprawia, że trudno powrócić jest do prawidłowej techniki. Ważne jest leczenie objawowe np. stosowanie roztworu soli fizjologicznej do płukania nosa, kropel do udrażniania dróg oddechowych. Niestety praca nad wyeliminowaniem złego nawyku nie jest prosta. Ważne jest, aby rodzic uczył pociechę samokontroli, co nie zawsze jest możliwe w przypadku kilkulatków.
3. Niskie napięcie mięśniowe
Może zdarzyć się tak, że dziecku łatwiej jest oddychać przez usta. Przyczyną tego zjawiska może być zbyt niskie napięcie mięśniowe. Czasami maluch oddycha jednocześnie przez usta i noc. Jest to wynikiem trudności związanych z utrzymaniem żuchwy w odpowiednim ustawieniu. Jej obniżenie sprawia, że tor oddychania staje się nieprawidłowy. Ważne jest, aby zgłosić się do specjalisty. Istnieje prawdopodobieństwo, że powodem schorzenia są zaburzenia neurologiczne.
Czym może skutkować oddychanie przez usta u dziecka?
Oddychanie przez usta u dziecka może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, takich jak np.:
- Osłabienie mięśnia okrężnego ust – jego zwiotczenie sprawia, że dla dziecka otwarte usta stają się czymś naturalnym. Zwykle pojawiają się problemy ze spożywaniem pokarmów i płynów czy też nauce mówienia.
- Uniemożliwienie pionizacji języka – znajduje się on w niewłaściwej pozycji spoczynkowej. U dziecka mogą pojawić się trudności z połykaniem, a także wady wymowy.
- Wady zgryzu – są one następstwem obniżonej żuchwy. Dolny łuk zębowy cofa się, a tym samym znajduje w nienaturalnej pozycji. Skutkiem takiego zjawiska może być zachodzenie dolnych zębów na górne.
- Wady wymowy – utrudniają one proces nauki mówienia. Są one następstwem braku pionizacji języka. Polecane są zajęcia u logopedy, jednak podstawą jest skuteczne usunięcie źródła problemu.