Objawy i leczenie wirusowego zapalenia gardła u dziecka
Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi w obrębie gardła. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego schorzenia, a także zapoznać się z jego objawami oraz leczeniem.
Przyczyny wirusowego zapalenia gardła
Ostry ból gardła u osób dorosłych najczęściej spowodowany jest działaniem różnego rodzaju wirusów, które powodują zapalenie gardła, a także dyskomfort. Szacuje się, że infekcje wirusowe stanowią od siedemdziesięciu do nawet dziewięćdziesięciu procent wszystkich zakażeń gardła, dlatego są tak częste, przede wszystkim u dorosłych. W przypadku dzieci zapalenie gardła może być także powodowane przez negatywny wpływ bakterii, co u dorosłych nie zdarza się tak często. Zapalenie gardła mogą wywoływać wirusy z różnych grup. Wśród nich można wskazać następujące:
- adenowirusy,
- koronawirusy,
- wirusy grypy,
- wirusy paragrypy,
- rynowirusy,
- enterowirusy,
- wirusy opryszczki.
Wśród przyczyn bólu gardła u dzieci i dorosłych można wymienić także zakażenie wirusem Epsteina-Barr. Powoduje on chorobę nazywaną mononukleozą zakaźną, która bardzo często pojawia się w przypadku spadku odporności.
Objawy wirusowego zapalenia gardła
Objawy wirusowego zapalenia gardła zazwyczaj są dość charakterystyczne, a więc ciężko pomylić to schorzenie z innymi. Zapalenie gardła o podłożu wirusowym najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi oraz dyskomfortem w obrębie gardła. Może się także pojawić drapanie w gardle oraz chrypka, a także problemy z mówieniem. Dość często występują również trudności w jedzeniu pokarmów, a także piciu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest dodatkowe podrażnianie już obolałego gardła. Podczas infekcji może się pojawić także szereg objawów dodatkowych. Wśród nich można wskazać przede wszystkim kaszel oraz katar, a także podwyższoną temperaturę ciała lub stan podgorączkowy, a nawet bóle głowy. W trakcie trwania zapalenia gardła bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ ból gardła powoduje trudności w przyjmowaniu płynów i pokarmów. Dodatkowe dolegliwości podczas infekcji w bezpośredni sposób wiążą się z konkretnym typem wirusa, którym zainfekowany został organizm. Dlatego w niektórych przypadkach objawy są łagodniejsze, a w innych bardziej uciążliwe.
Zapalenie wirusowe a zapalenie bakteryjne
Zapalenie gardła może być spowodowane działaniem bardzo zróżnicowanych patogenów chorobotwórczych, wśród których wskazuje się zarówno wirusy, jak i bakterie. Wiele osób zastanawia się, jak rozróżnić zapalenie wirusowe od bakteryjnego. Podczas procesu diagnozy lekarze biorą pod uwagę dość zróżnicowane kryteria. Wśród nich wskazuje się następujące:
- obecność gorączki,
- kaszel lub jego brak,
- powiększenie się węzłów chłonnych,
- stan gardła i występowanie obrzęków,
- wiek pacjenta.
Najczęściej o zakażeniu spowodowanym przez wirusy świadczy stan podgorączkowy, a także takie objawy towarzyszące jak kaszel oraz katar. W przypadku infekcji bakteriami częściej pojawia się wyższa gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza, a także obrzęk i nalot na gardle. Zakażenia bakteryjne częściej występują u dzieci niż u dorosłych. U dorosłych najczęściej diagnozowane jest wirusowe zapalenie gardła, które także bywa bardzo nieprzyjemne.
Leczenie wirusowego zapalenia gardła
Wirusowe zapalenie gardła powinno być leczone przede wszystkim w sposób objawowy, co oznacza próby niwelowania niekorzystnych objawów chorobowych. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych najczęściej stosowane są wszelkiego rodzaju środki o działaniu miejscowym. Wśród nich wymienia się na przykład tabletki na ból gardła, a także specjalne aerozole lub płyny przeznaczone do płukania gardła. W przypadku sporego nasilenia dolegliwości bólowych warto sięgnąć po preparat o działaniu przeciwbólowym. Może to być zarówno paracetamol, jak i ibuprofen, który ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne. W obecnych czasach wiele osób zmaga się także z dolegliwościami bólowymi gardła o przewlekłym charakterze. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza, który zbada pacjenta oraz postawi mu odpowiednią diagnozę. Dolegliwości bólowe w obrębie gardła mogą być powodowane przez liczne schorzenia, wśród których można na przykład wymienić refluks żołądkowy.
Domowe sposoby na wirusowe zapalenie gardła
Wirusowe zapalenie gardła z powodzeniem może być także leczone z wykorzystaniem domowych sposobów. Warto z nich korzystać w przypadku dolegliwości bólowych, ponieważ stanowią fantastyczną alternatywę dla środków z apteki. Przede wszystkim wśród domowych sposobów polecane jest odpowiednie nawadnianie się, a także nawilżanie błony śluzowej gardła. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których spędza się na co dzień czas. Podczas infekcji warto spożywać miękkie potrawy, które nie będą dodatkowo podrażniały gardła. Istotne jest unikanie pikantnych przypraw, a także nikotyny oraz alkoholu. Gardło z powodzeniem można płukać różnymi roztworami, co w pozytywny sposób wpłynie na zmniejszenie się dolegliwości bólowych. Wśród polecanych roztworów można między innymi wskazać sól kuchenną, sodę oczyszczoną, a także rumianek oraz szałwię. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą efektów należy skonsultować problem z laryngologiem dziecięcym lub pediatrą.