Jak dobrać inhalator dla dziecka?
W przypadku trudności z oddychaniem na skutek infekcji górnych dróg oddechowych świetnym rozwiązaniem jest inhalacja. Można liczyć na szybkie złagodzenie objawów, czyli przyniesienie dziecku ulgi. W aptece dostępne są rozmaite inhalatory, dzięki którym można z łatwością wprowadzić terapię wziewną. Służy ona dostarczeniu substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych, co przyspiesza powrót do zdrowia. Wiele osób myli inhalatory z nebulizatorami, ale oba urządzenia pomimo wielu podobieństw nie są tym samym.
Jakie są wskazania do wykonania inhalacji?
Inhalacja jest zalecana w przypadku zapalenia oskrzeli. Za zakażenie mogą odpowiadać przykładowo wirusy. Pacjentowi towarzyszą symptomy w postaci kaszlu, gorączki, obniżonego nastroju. Wartość osiągnąć po inhalator, jeśli zostanie stwierdzone podgłośniowe zapalenie krtani. Jest to infekcja dająca objawy podobne do zapalenia oskrzeli. Schorzenie można poznać po kaszlu, który przypomina szczekanie. Jest także specyficzny symptom w postaci świstu krtaniowego. Inhalacje są wskazane przy astmie oskrzelowej. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, gdyż ma ona postać przewlekłą. Przy astmie oskrzelowej oddech staje się świszczący, pojawia się także kaszel. U niektórych chorych obserwuje się także ataki duszności. Inhalacje zalacja się osobom z mukowiscydozą. Jest to schorzenie związane z zakażeniem dróg oddechowych. Dochodzi do ich uszkodzenia i niewydolności oddechowej. Mukowiscydoza objawia się chronicznym kaszlem, krwiopluciem, dusznościami. Inhalacje służą do nawilżania dróg oddechowych. Mają one na celu ułatwienie ich oczyszczania z zalegającej wydzieliny.
Jaki wybrać inhalator dla dziecka?
W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów inhalatorów. Mogą być one siateczkowe, ultradźwiękowe, pneumatyczne, klasyczne. Inhalatory pneumatyczne dzielą się na modele o pracy ciągłej, pulsacyjne, aktywowane wdechem lub dozymetryczne. W modelach pneumatycznych możliwe staje się także wykorzystanie tlenu. Są one wyposażone w sprężarkę pneumatyczną. Za ich pomocą można zaaplikować precyzyjną dawkę leku, podać różne medykamenty jednocześnie. Inhalatory pneumatyczne świetnie sprawdzają się w przypadku leczenia glikokortykosteroidami, lekami mającymi za zadanie rozszerzanie oskrzeli. Będą dobrym rozwiązaniem również przy antybiotykoterapii.
Inhalatory membranowo-siateczkowe cechują się wysoką efektywnością. Za ich pomocą można ograniczyć zużycie środków leczniczych. Jeśli komuś zależy na szybszym powrocie do zdrowia, to warto zdecydować się na zakup inhalatora membranowo-siateczkowego. Kolejną opcją jest model ultradźwiękowy działa on przy wykorzystaniu energii ultradźwięków, czyli fal akustycznych. Nie będzie to jednak odpowiednie urządzenie przy leczeniu glikokortykosteroidami i przy antybiotykoterapii. W przypadku tego typu urządzeń istnieje ryzyko uszkodzenia związków obecnych w lekach przez ultradźwięki. Inhalatory ultradźwiękowe mogą być stosowane dopiero u dzieci, które ukończyły rok. Za ich pomocą możliwe jest zmienianie dawki przyjmowanego leku.
Do inhalacji służą także inhalatory ciśnieniowe i modele klasyczne. Te pierwsze dostarczają substancji leczniczych w formie skoncentrowanej. Pozwalają na precyzyjne dozowanie leków. Wystarczy nacisnąć specjalną przystawkę, aby został uwolniony preparat leczniczy w formie aerozolu. Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem nie są polecane w przypadku dzieci ze względu na możliwość wystąpienia problemów z koordynacją wdechu podczas uwalniania leków. Innym rozwiązaniem będzie inhalator suchego proszku. Na jego korzyść przemawiają niewielkie wymiary i krótki czas inhalacji.
Czym kierować się przy wyborze inhalatora dla dziecka?
Przy wyborze inhalatora należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma parametr wskazujący na wielkość cząstek. Za optymalną wartość uznaje się od 1 do 3 mikrometrów. Kolejną kwestią jest frakcja respirabilna. Określa procent cząstek, które generuje inhalator. Godne polecenia będą modele o wartości na poziomie od 80 do 90%. Objętość martwa również ma spore znaczenie przy zakupie inhalatora. Decyduje o obecności roztworu substancji medycznej pozostającej w urządzenia po zakończeniu inhalacji. Istotne jest oczywiście to, aby wartość ta była jak najmniejsza, bo przekłada się to na zredukowanie ilości niewykorzystanego leku. Przepływ gazu również jest parametrem, który ma znaczenie przy wybieraniu inhalatora. Zaleca się szukać modelu, który gwarantuje wartość od 8 do 16 litrów na minutę
Podczas zakupu inhalatora dla dziecka należy mieć na uwadze jego wiek. W przypadku pacjentów poniżej 3 lat najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny inhalator. Warto zdecydować się na model pneumatyczny. Stosowanie maseczki jest najbardziej komfortowe. Starszemu dziecku można kupić już inhalator z ustnikiem. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, to dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z inhalatorów pneumatycznych sterowanych wydechem. Uniwersalne są urządzenia siateczkowe, mogą być stosowane u każdego pacjenta powyżej 12. miesiąca życia. Istotne jest także to, aby kupować inhalatory będące wyrobami medycznymi, mającymi odpowiednie certyfikaty jakości i spełniające wymagane normy bezpieczeństwa.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem pediatrą.
Leave a reply