Drenaż uszu u dzieci – wszystko co warto wiedzieć o tym zabiegu
Kiedy zaburzona zostaje wentylacja ucha środkowego, zachodzi potrzeba wykonania drenażu ucha. Jest to zabieg mający na celu odprowadzenie gromadzącej się w uchu wydzieliny. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia ciśnienia w uchu środkowym oraz bólu, jak również przywrócenia prawidłowego słuchu. Zazwyczaj drenaż ucha jest konieczny w przypadku wystąpienia u dzieci przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha. Nie jest to jednak jedyne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Warto wiedzieć kiedy wykonuje się drenaż uszu u dzieci, na czym on polega i jakie mogą wystąpić po nim powikłania.
Drenaż ucha – kiedy zachodzi potrzeba jego wykonania
Drenaż uszu u dzieci przeprowadza się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zaburzoną wentylacją ucha środkowego. Warto zaznaczyć, że przyczyn problemów z narządem słuchu u dzieci może być wiele. Spowodowane jest to tym, że ich system immunologiczny nie został jeszcze w pełni rozwinięty. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:
- przerost migdałka gardłowego,
- niedrożność trąbek słuchowych, spowodowana zaleganiem wydzieliny bądź woskowiny.
Długotrwałe infekcje czy nawracające stany zapalne ucha środkowego oraz towarzysząca im gęsta wydzielina zatykają kanały słuchowe i zachodzi potrzeba wykonania drenażu ucha.
Drenaż uszu u dziecka wykonuje się w następujących przypadkach:
- wysiękowego zapalenia ucha środkowego z obustronnym pogorszeniem słuchu o ponad 20 dB;
- nawracającego ostrego zapalenia ucha środkowego (3 nawroty w ciągu pół roku lub 4 w ciągu roku);
- zapalenia trąbki Eustachiusza – w celu ułatwienia aplikacji środków farmakologicznych;
- choroby Meniere’a – drenaż ucha powoduje ustąpienie zawrotów głowy.
Drenaż ucha – na czym polega zabieg
Drenaż wentylacyjny ucha u dzieci przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest zastosowanie samego znieczulenia miejscowego, ale jedynie u osób dorosłych. Ponadto zabieg ten można wykonać na dwa sposoby:
- poprzez nacięcie błon bębenkowych w celu uwolnienia wydzieliny chorobowej z ucha oraz pobrania próbki płynu gromadzącego się w uchu i poddania go analizie. Dzięki temu można dokonać właściwej diagnozy choroby i zastosować odpowiednie leczenie,
- poprzez założenie drenów wentylacyjnego (o średnicy od 0,5 do 1,2 mm) do jamy bębenkowej (tympanostomia) w celu ewakuacji patologicznego płynu, znajdującego się w uchu środkowym oraz przywrócenia prawidłowej wentylacji.
Warto zaznaczyć, że dreny zakładane w błonie bębenkowej są wykonane z biokompatybilnych z ludzkimi tkankami tworzyw sztucznych – sylikonu, metalu i politetrafluoroetylenu. Umożliwią one zachowanie największego ciśnienia. Dreny wentylacyjne są różnego rodzaju i są one dobierane indywidualnie w zależności od zaleceń lekarskich.
Najczęściej stosuje się podział na dreny:
- wypadające samoistnie – wyróżniają ich niewielkie rozmiary i specjalne kołnierze po obu stronach oraz to, że wypadają one samoistnie. Wypycha je gojąca się błona bębenkowa od kilku miesięcy do roku, a następnie są one usuwane z ucha zewnętrznego przez laryngologa. W wypadku kiedy taki dren nie wypadnie samoistnie w przeciągu 2 lat, to jest on usuwany chirurgicznie;
- zakładane na dłuższy okres – dreny te również posiadają dwa kołnierze, przy czym zewnętrzny jest nieco większy, co sprawia, że umieszczony w uchu dren pozostaje tam nawet przez kilka lat i jest usuwany chirurgicznie. Tego typu drenaż powoduje zwykle perforację błony bębenkowej, która po jego usunięciu wymaga wykonania jej rekonstrukcji.
Powikłania po drenażu ucha – jak ich uniknąć?
Po wykonanym zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza. W przeciwnym razie mogą pojawić się groźne powikłania, których konsekwencją może być utrata słuchu a nawet sepsa.
Najważniejszymi zaleceniami po przeprowadzonym drenażu ucha będą następujące wytyczne:
- ochrona ucha przed wilgocią najlepiej poprzez zastosowanie specjalnych wkładek przeciwwodnych;
- unikanie czyszczenia ucha patyczkami kosmetycznymi lub aplikowanie do jego środka preparatów rozpuszczających woskowinę;
- unikanie nurkowania.