Co oznacza drapanie w gardle u dziecka?
Dolegliwości bólowe w obrębie gardła, a także jego drapanie mogą powodować spory dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania u każdego dziecka. Warto dowiedzieć się, co oznacza drapanie w gardle u dziecka i jakie mogą być jego przyczyny.
Choroby gardła
Choroby gardła mogą objawiać się na bardzo wiele zróżnicowanych sposobów. Wśród nich można przede wszystkim wskazać ból gardła, ale także drapanie w gardle. Ból i drapanie mogą mieć różne nasilenie i występować w wersji łagodnej, umiarkowanej, a także dość nasilonej. Nasilone dolegliwości bólowe gardła mogą powodować spory dyskomfort podczas mówienia, a także przełykania śliny oraz jedzenia i picia. Ból gardła oraz jego drapanie bardzo często pojawia się w przypadku różnego rodzaju infekcji u dzieci i dorosłych. Ich przyczyną zazwyczaj jest działanie wirusów, jednak może być również powodowane przez bakterie. Wirusowe dolegliwości bólowe najczęściej leczy się wyłącznie objawowo. Natomiast przy infekcji bakteryjnej konieczne jest zastosowanie antybiotyku.
Drapanie w gardle
Drapanie w gardle jest uczuciem dość subiektywnym, które jest oceniane przez każdego człowieka inaczej. Jednak najczęściej się je określa jako pewien dyskomfort w gardle, a także uczucie nakłuwania lub swędzenia. Może także występować poczucie zwiększenia ciepłoty ciała w tej okolicy. Drapanie w gardle może objawiać się również uczuciem zalegania, które bywa bardzo nieprzyjemne. Wśród głównych objawów, które towarzyszą drapaniu w gardle, można przede wszystkim wskazać dyskomfort podczas mówienia i przełykania śliny, bolesność szyi, opuchliznę oraz ropę na migdałkach, a także pojawienie się chrypy. Wirusowym oraz bakteryjnym infekcjom gardła mogą również towarzyszyć inne objawy o ogólnym charakterze. Wśród nich wymienia się przede wszystkim kaszel, katar, a także gorączkę lub stan podgorączkowy.
Zobacz także: Wirusowe zapalenie gardła u dziecka.
Przyczyny drapania w gardle
Przyczyny drapania w gardle mogą być dość zróżnicowane. Jednak najczęściej taki stan rzeczy powodowany jest obecnością chorobotwórczych patogenów, takich jak wirusy lub bakterie. Wśród wirusów powodujących nieprzyjemne dolegliwości gardła można przede wszystkim wymienić wirusy przeziębienia oraz grypy, ale także wirusa ospy, koronawirusa, wirusa odry, a także wirusa powodującego mononukleozę zakaźną. Ból gardła i jego drapanie może również być spowodowane występowaniem alergii, które są dość częste u dzieci. Alergia może nasilać wysychanie śluzówki gardła, co sprawia, że jest ona zbyt mało nawilżona i powoduje dyskomfort. W tym przypadku warto u dzieci zwrócić szczególną uwagę na ilość spożywanych płynów.
Drapanie w gardle u dzieci
Drapanie w gardle u dzieci, podobnie jak u dorosłych, może być spowodowane infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi, które są dość częste u najmłodszych członków rodziny. Zakażenia bakteryjne również pojawiają się z większą częstotliwością u dzieci niż u dorosłych. Oprócz tego wśród często występujących chorób wieku dziecięcego można wskazać tak zwany krup wirusowy, który objawia się ostrym oraz szczekającym kaszlem. W przypadku pojawienia się tego rodzaju infekcji warto skonsultować się z lekarzem. Należy również monitorować pojawienie się takich dodatkowych objawów jak gorączka, trudności w oddychaniu oraz połykaniu, a także nadmierne ślinienie się dziecka.
Zobacz także: Zapalenie migdałków u dziecka.
Leczenie drapania w gardle
Ból i drapanie w gardle leczy się przede wszystkim objawowo, ponieważ na wiele wirusów nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa. W tym przypadku u dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie różnych preparatów o działaniu miejscowym, które będą w odpowiedni sposób dostosowane do wieku dziecka. Wśród nich można przede wszystkim wskazać tabletki na ból gardła, ale także wszelkiego rodzaju aerozole oraz syropy, które będą właściwie nawilżały obolałe gardło. Bardzo dobrym pomysłem w przypadku drapania w gardle u dzieci będzie także wykorzystanie specjalnych płukanek oraz płukanie nimi gardła. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie dolegliwości bólowych, które mogą powodować u dziecka spory dyskomfort. Podczas leczenia najmłodszych członków rodziny warto także korzystać z ekstraktów roślinnych. Wśród polecanych substancji wymienia się na przykład porost islandzki, a także prawoślaz lekarski.
Domowe sposoby na drapanie w gardle
W przypadku odczuwania drapania w gardle przez dziecko pomocne mogą być również wszelkie domowe sposoby. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie śluzówki gardła poprzez picie wystarczającej ilości płynów. Picie ciepłej wody z miodem może złagodzić dolegliwości bólowe w obrębie gardła, a także uczucie drapania, dlatego warto podawać dziecku ten napój podczas infekcji. Kolejnym domowym sposobem, który może być pomocny w przypadku infekcji gardła, będzie picie napoju z siemienia lnianego, który będzie powlekał gardło oraz odpowiednio je nawilży. Warto również wykonywać dziecku płukanki ziołowe o działaniu łagodzącym. W tym przypadku dobrze jest skorzystać z dobrodziejstwa takich ziół jak rumianek, melisa, a także szałwia. Na pewno ich działanie zmniejszy drapanie w gardle u dziecka.
Leave a reply