Chrapanie u dzieci – przyczyny i leczenie
Chrapanie u dzieci to dolegliwość, która może mieć zarówno charakter ciągły, jak i przemijający. Chrapanie może być między innymi skutkiem ubocznym infekcji dróg oddechowych przebiegających z katarem. Poza tym, chrapanie malucha może wynikać z przerostu migdałka gardłowego, otyłości, wiotkości krtani czy obturacyjnego bezdechu sennego.
Dlaczego dziecko chrapie?
Chrapanie jest zwykle wynikiem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe dziecka. W wyniku tego procesu dochodzi do powstania wibracji w obrębie podniebienia miękkiego i języczka. Jak wspomniano powyżej, utrudniony przepływ powietrza może mieć związek z infekcją w obrębie dróg oddechowych lub zmianami związanymi z przerostem migdałka gardłowego oraz migdałków podniebiennych. Chrapanie, które pojawia się i nasila się podczas snu malucha i wymaga poszerzonej diagnostyki mającej na celu zdiagnozowanie i wyeliminowanie przyczyn problemu.
Czym cechuje się chrapanie związane z przerostem migdałków?
Migdałki to struktury, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu odpornościowego. W wyniku niekorzystnych zmian dochodzić może jednak do przerostu trzeciego migdałka, które skutkuje upośledzeniem drożności nosa. W takiej sytuacji dziecko chrapie, oddycha przez usta, cierpi na przewlekły katar, mowę nosową oraz ma problemy ze snem. Powiększanie się migdałka gardłowego w pierwszych latach życia dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym, które wynika z jego ekspozycji na patogeny. Nadmierny przerost może się jednak pojawić w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym i wówczas konieczna jest pomoc medyczna. Wraz z przerostem migdałka rozwija się bowiem przewlekły stan zapalny, który może prowadzić do trudności związanych z prawidłowym oddychaniem oraz występowania nawracających zapaleń zatok przynosowych, ucha środkowego oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. Poza tym, na powierzchni przerośniętego migdałka może się tworzyć biofilm, który składa się z trudnych do usunięcia bakterii i grzybów.
W jaki sposób obturacyjny bezdech senny może wpływać na chrapanie?
Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które objawia się krótkotrwałym zatrzymaniem oddechu w czasie snu, zmianą barwy głosu, zaburzeniami koncentracji i nadpobudliwością, sennością w ciągu dnia oraz chrapaniem. Objawy choroby zwykle pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz współistnieją z przerostem migdałka gardłowego.
Czy infekcje dróg oddechowych mogą wywoływać chrapanie u dzieci?
Zdecydowanie tak. Chrapanie u dzieci może być spowodowane nagromadzeniem wydzieliny w nosie, która upośledza drożność dróg oddechowych oraz jest przyczyną niekorzystnych zmian.
Jakie mogą być inne przyczyny chrapania u dzieci?
Chrapanie u dzieci może mieć związek z otyłością. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy dróg oddechowych prowadzi do nadmiernego ucisku oraz utrudnia swobodny przepływ powietrza. Noworodki oraz niemowlęta mogą również cierpieć na tak zwaną wiotkość krtani. Jej przyczyną jest niedojrzałość elementów chrzęstnych krtani, a stan ten objawia się świstem krtaniowego nasilającym w pozycji leżącej na plecach. W efekcie tego zjawiska dziecko chrapie, a objawy zwykle samoistnie ustępują po ukończeniu 2. roku życia.
W jaki sposób przeprowadzana jest diagnostyka w przypadku chrapania u dzieci?
Chrapanie u dzieci wymaga konsultacji laryngologicznej. Podczas badania możliwa jest bowiem ocena dobrostanu migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych. Poza tym, oceniana jest ilość wydzieliny w przewodach nosowych oraz prawidłowa budowa przegrody nosa. W przypadku podejrzenia występowania obturacyjnego bezdechu sennego wskazane jest wykonanie badanie polisomnograficzne, które przeprowadzane jest podczas snu dziecka. Podczas badania monitorowane jest EEG oraz inne parametry snu, w tym saturacja krwi, ruchomość klatki piersiowej i brzucha, przepływ powietrza przez nos czy ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla.
Na czym polega leczenie chrapania?
Leczenie chrapania ma na celu wyeliminowanie lub ograniczenie negatywnego wpływu choroby podstawowej, która jest przyczyną upośledzenia prawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz występowania niekorzystnych objawów. W przypadku nadmiernego przerostu trzeciego migdałka konieczne jest jego usuniecie chirurgiczne, które jest zabiegiem dość prostym i bezpiecznym. W tym przypadku pomoc może laryngolog dziecięcy. Tego rodzaju procedura zwykle jest wykonywana w przypadku występowania innych objawów, w tym bezdechów sennych, niedrożności nosa, oddychania przez usta, nawracających infekcji ucha środkowego i zatok oraz zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Postępowanie chirurgiczne jest również konieczne w przypadku występowania wady zgryzu czy zaburzeń związanych z prawidłowym kształtowaniem się twarzoczaszki. Co ważne, adenotomia w znacznym stopniu ogranicza przykre dolegliwości oraz niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań. Chrapanie u dziecka może być również skutkiem nadwagi lub otyłości. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych dziecka oraz wprowadzenie codziennej dawki ruchu. Regularna aktywność fizyczna prowadzi do redukcji masy ciała oraz ograniczenia przykrych dolegliwości.
Leave a reply