Ból zatok u dziecka – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Towarzyszący zapaleniu zatok ból powoduje u dziecka duży dyskomfort. W wyniku chorych zatok pojawia się obrzęk błon śluzowych i zaburzenie drożności (tzw. kompleksu ujściowo-przewodowego), co z kolei prowadzi do gromadzenia się w zatokach wydzieliny. Z całą pewnością dolegliwości te są to dla dziecka nieprzyjemne. Warto więc znać przyczyny i objawy zapalenia zatok oraz poznać sposoby radzenia sobie z bólem zatok u dziecka.
Chore zatoki u dziecka – przyczyny infekcji
Zapalenie zatok jest schorzeniem bardzo często występującym u dzieci. Mimo, że dopiero około 15. roku życia u dziecka w pełni wykształcają się wszystkie zatoki, to z powodu bólu zatok mogą cierpieć nawet niemowlęta.
Przyczyną stanu zapalnego zatok jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, która często towarzyszy innej chorobie – bezpośrednio z niej wynikającej. W przypadku zakażenia o podłożu wirusowym będzie to infekcja górnych dróg oddechowych, wywołana przez np. rotawirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy RS bądź też wirus paragrypy.
Z kolei zapalenie bakteryjne zatok jest najczęściej spowodowane bakteriami typu: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Moraxella catarrhalis, oraz cechuje się nieco cięższym przebiegiem.
Zapalenie zatok u niemowlaka może pojawić się w wyniku wystąpienia powikłań po przebytym katarze. Poza tym ostre zapalenie zatok może być spowodowane alergią bądź przerostem trzeciego migdałka. Zobacz także: Jak wyczyścić dziecku zatoki.
Zapalenie zatok u dziecka – objawy
Ból zatok u dziecka jest jednym z głównych objawów infekcji zatok. Niemniej jednak wśród ogólnoustrojowych objawów choroby zatok u dzieci wymienia się jeszcze:
- mowę nosową;
- chrapanie;
- gorączkę;
- brak apetytu i złe samopoczucie.
W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok u dziecka może pojawić się dodatkowo:
- obrzęk twarzy,
- wysoka gorączka (powyżej 39 °C);
- ropna wydzielina z nosa;
- kaszel, który nocą się nasila.
Kiedy zaś mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem zatok, to wśród obserwowanych u dziecka objawów wymienia się:
- ból gardła,
- kichanie;
- wyciek z nosa oraz zaburzona jego drożność;
- bóle mięśniowe;
- zmęczenie.
Ból zatok u dziecka – jak skutecznie sobie z nim radzić?
Nie ulega wątpliwości, że towarzyszący zapaleniu zatok ból jest niezwykle nieprzyjemny i powoduje duży dyskomfort. W przypadku ostrego zapalenia zatok stosuje się zwykle leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Jest to leczenie objawowe preparatami na zatoki dla dzieci, dostępnymi w aptekach bez recepty. Zobacz także: Jak przebiega badanie laryngologiczne u dziecka.
Natomiast w ciężkim przebiegu choroby (o podłożu bakteryjnym) konieczne jest zastosowanie dodatkowo antybiotykoterapii. Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym charakterem choroby, to będzie konieczna konsultacja laryngologiczna. Warto tutaj podkreślić, że nie powinno się lekceważyć stanów zapalnych zatok u dzieci, ponieważ wszelkie zaniechania mogą prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Pierwsze i mało nasilone objawy choroby, w tym bólu, można łagodzić:
- aplikowaniem do nosa dziecka roztworu soli morskiej lub fizjologicznej, która pomoże rozrzedzić i upłynnić zalegającą wydzielinę, w następstwie czego udrożnić nos i ułatwić oddychanie;
- inhalacje;
- ciepłe okłady na czoło.
Ponadto w ramach leczenia chorób zatok oraz łagodzeniu bólu stosuje się:
- płukanie nosa przy pomocy zestawów do płukania zatok dla dzieci;
- środki przeciwbólowe dla dzieci, które przy okazji będą łagodzić występujący stan zapalny – preparaty zawierające paracetamol i ibuprofen w dawkach dostosowanych do wieku i wagi dziecka.