Bilans dziecka – najważniejsze informacje
Bilans dziecka to wykonywane okresowo badania rozwoju pacjenta od momentu jego narodzin do osiągnięcia pełnoletności. Ich przeprowadzeniem zajmuje się lekarz rodzinny lub pediatra. Co warto wiedzieć na ten temat?
Po co wykonuje się bilans rozwoju dziecka?
Celem badań jest możliwość dokonania precyzyjnej oceny psychicznego i fizycznego rozwoju dziecka. Lekarz kontroluje według wytycznych przede wszystkim mowę, słuch, wzrok i układ ruchowy. Całość służy profilaktyce i pozwala na wykrycie jakichkolwiek chorób bądź zaburzeń rozwojowych u małego pacjenta. Wczesne rozpoznanie m.in. wad postawy ( np. płaskostopia i skoliozy) czy schorzeń nerwowo-mięśniowych to szansa na szybką interwencję i niedopuszczenie do rozwoju nieprawidłowości. Warto dodać, że ustawa o opiece zdrowotnej daje niepełnoletnim pacjentom prawo do bezpłatnych badań tego typu, zatem służba zdrowia ma obowiązek okresowego ich przeprowadzania na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.
Bilans dziecka – kiedy?
Pierwsze badanie wykonywane jest tuż po przyjściu dziecka na świat. Lekarz pediatra ocenia stan noworodka i dokonuje jego oględzin, by wykluczyć ewentualne wady rozwojowe. W późniejszym etapie odbywa się bilans dwulatka, którego celem jest przede wszystkim kontrola zdrowia fizycznego. U dziecka sprawdzany jest zatem głównie słuch, wzrok, postawa i uzębienie. Wedle obowiązującego rozporządzenia z 2010 roku, bilans rozwoju dziecka powinien mieć miejsce także w czwartym, szóstym, dziesiątym, czternastym, szesnastym i osiemnastym roku życia. Przypomnienia o zbliżających się terminach badań są w wielu wypadkach wysyłane przez przychodnię, pod której opieką znajduje się dziecko.
Przygotowanie i przebieg bilansu dziecka
Idąc z dzieckiem na badanie profilaktyczne, trzeba pamiętać przede wszystkim o jego książeczce zdrowia oraz wszelkich dokumentach medycznych. Należy również przygotować się na pytania lekarza dotyczące zdrowia, rozwoju czy szczepień dziecka. Dodatkowo na bilans dwulatka warto zabrać także pieluchę, zabawkę i inne akcesoria, które mogą się przydać podczas dłuższego pobytu w przychodni.
Jeśli chodzi o przebieg bilansu, standardem jest sprawdzenie wzrostu, wagi, słuchu, wzroku i ciśnienia tętniczego. Lekarz bada dziecko zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej, oceniając przy tym m.in. sylwetkę, postawę, plecy w skłonie, długość kończyn czy rozwój stawów. Poza tym przebieg badania zależny w dużym stopniu od wieku pacjenta. Bilans dwulatka czy czterolatka to przede wszystkim kontrola zdrowia psychoruchowego. Z kolei u pacjentów powyżej 10. roku życia ocenie podlega również rozwój płciowy.
Leave a reply