Badanie USG jamy brzusznej dziecka – co każdy rodzic wiedzieć powinien?
Badanie USG jamy brzusznej u małego dziecka jest bezpieczne, bezinwazyjne i jednocześnie daje bardzo dobry wgląd w większość organów wewnętrznych. Niestety ma ono jedną, istotną wadę. Za jego pomocą nie można badań tkanek twardych (kości) a także organów wypełnionych powietrzem.
Badanie USG a karmienie dziecka
W USG dziecka ważne jest, by mały pacjent najadł się przed badaniem. Jeśli badaniu poddaje się niemowlęta, należy je wcześniej nakarmić. Ta sama zasada dotyczy dzieci do lat 5, choć zaleca się, by ich ostatni posiłek miał miejsce na dwie godziny przed badaniem. Jeśli jest to możliwe, można mu też podać coś do picia. W przypadku dzieci powyżej 5-go roku życia, ich ostatni posiłek powinien mieć miejsce na 6 godzin przed badaniem. Należy też zwracać uwagę, by podchodziły one do USG z możliwie pełnym pęcherzem.
USG brzucha – kiedy wykonywać?
Badanie ultrasonograficzne brzucha dziecka należy wykonać w przypadku podejrzenia u pacjenta chorób związanych z nieprawidłowym działaniem organów wewnętrznych, bądź też zmian nowotworowych. Istotą badania USG jest wysoka dokładność obrazu zwłaszcza takich narządów jak pęcherz moczowy, wątroba, tarczyca a nawet trzustka. Oznacza to, że pozwala ono wykryć nawet takie zmiany, które – na chwilę obecną – nie wywołują jakichkolwiek objawów. Bardzo ważne jest więc przeprowadzanie badań kontrolnych, które mają zapobiegać ich powstawaniu.
USG dziecka a jelita
Osobnym tematem związanym z ultrasonografią jest badanie jelit. Z reguły nie przeprowadza się go na tym organie, aczkolwiek można to zrobić w przypadku zalegania treści pokarmowej. Wykonuje się je jako badanie pomocnicze, np. w trakcie leczenia notorycznych zaparć (np. guzy nowotworowe, zapalne itd). W przypadku guzów zapalnych, USG daje większe prawdopodobieństwo trafnej diagnozy, niż tomograf komputerowy, który często diagnozuje wspomnianą zmianę jako nowotwór.
Podsumowując, USG brzucha (nie tylko dziecka) jest badaniem bezpiecznym, ale i skutecznym w ocenie stanu zdrowia niektórych organów.
Leave a reply