Bezdech senny u dziecka. Czym jest i jak się objawia.
Bezdech senny to schorzenie, które pojawia się nie tylko u osób dorosłych. Powszechnie przyjmuje się, że na bezdech cierpią jedynie osoby, które mają problem z nadciśnieniem lub nadwagą. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ istnieje także bezdech senny u niemowląt.
Czym jest bezdech senny u dziecka?
Bezdechy u dziecka są zazwyczaj przyczyną przerośniętych migdałów gardłowych oraz podniebiennych. Należy pamiętać, że bezdech znacząco utrudnia prawidłowe oddychanie w nocy, a także w trakcie dnia. Bez odpowiedniego leczenia może skutkować nawet upośledzeniem wymiany oddechowej w płucach, co jest niezwykle niebezpieczne. Bezdech senny u dziecka może się pojawić między drugim a szóstym rokiem życia. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować objawów i należy jak najszybciej udać się do lekarza. Można wyróżnić obturacyjny bezdech senny, który wywołany jest przeszkodą uniemożliwiającą wentylację. Taką przeszkodą są przeważnie migdałki gardłowe lub podniebienne. Migdałki sprawiają, że powietrze nie może się normalnie transportować do płuc. Warto zwrócić uwagę na fakt, że u dzieci najczęściej rozpoznawany jest właśnie bezdech obturacyjny. Niewłaściwe wysyłanie sygnałów z mózgu do mięśni oddechowych jest z kolei przyczyną centralnego bezdechu sennego.
Rodzaje bezdechu
Należy mieć na uwadze, że połączeniem dwóch poprzednich typów jest mieszany bezdech senny. Warto dodać, że otyłość również może być przyczyną bezdechów sennych u dziecka. U osób dorosłych to właśnie nadwaga jest najważniejszym czynnikiem, ale u dzieci wygląda to trochę inaczej. Bezdech senny zdecydowanie częściej pojawia się u osób z zespołem Downa oraz maluchów, które mają wrodzoną chorobę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że prawie połowa osób z zespołem Downa choruje na bezdech senny. Charakterystyczne objawy bezdechu sennego to przede wszystkim kaszel w nocy, chrapanie oraz trudności z nabraniem oddechu w czasie snu. Mogą pojawić się także przerwy w oddychaniu, które mogą trwać nawet 10 sekund.
Objawy bezdechu sennego
Dzieci cierpiące na bezdech z reguły oddychają ustami. Należy mieć na uwadze, że chrapanie niekoniecznie musi występować przy bezdechu sennym i warto o tym pamiętać. Może się okazać, że dziecko, które chrapie wcale nie cierpi na bezdech. Właśnie dlatego obserwacja jest najlepszym sposobem na wykluczenie lub rozpoznanie choroby u maleństwa. Dzieci chorujące na bezdech przeważnie mają problemy z oddychaniem również w ciągu dnia. Takie maluchy są zazwyczaj rozdrażnione i niewyspane. Warto dodać, że niektóre dzieci często się wybudzają i mają bardzo niespokojny sen. Mogą zasypiać w nietypowych porach i budzić się o dziwnych godzinach. Na uwagę zasługuje fakt, że w niektórych przypadkach uporczywa dolegliwość mija samoistnie, ale nie jest to reguła. Konsultacja z lekarzem będzie potrzebna, jeśli problemy zaczną się nasilać. Należy pamiętać, że nieleczony bezdech senny może przyczynić się do chorób układu krążenia oraz problemów z układem oddechowym. Rodzice, którzy zaobserwują niepokojące objawy u swojego dziecka powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub bezpośrednio z laryngologiem dziecięcym.
Zmiana diety dziecka
Specjalista może doradzić zmianę diety, jeśli dziecko ma faktycznie problemy z nadwagą. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże zredukować zbędne kilogramy i może to rozwiąże problem. Czasami bezdech senny może wynikać z alergii. Dlatego lekarz może również zlecić testy alergiczne oraz wysłać dziecko na konsultację z lekarzem pulmonologiem. Wykonanie badania polisomnograficznego jest niezbędne, żeby potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny. Na uwagę zasługuje fakt, że badanie jest całkowicie bezbolesne i wykonuje się je w czasie snu. Ruch gałek ocznych oraz fale mózgowe są rejestrowane przez specjalne urządzenie, które bada oddech i stężenie tlenu we krwi. Wycięcie przerośniętych migdałków zazwyczaj rozwiązuje problem bezdechu sennego. U noworodków najczęściej występują bezdechy centralne. Taki bezdech zdecydowanie częściej występuje u wcześniaków, ponieważ mechanizmy regulujące rytm oddychania nie zdążyły się jeszcze w pełni wykształcić.
Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego
Im wcześniej urodzone jest dziecko, tym większe ryzyko wystąpienia bezdechu. Należy pamiętać, że bezdechy występują na 1 na 100 urodzonych maluchów. Niedojrzałość ośrodka oddechowego w mózgu jest główną przyczyną bezdechów sennych u dzieci. Wraz z dojrzewaniem układu nerwowego bezdechy powinny same ustąpić. Przy leczeniu bezdechów centralnych podawana jest przede wszystkim kofeina. Podaje się ją doustnie lub raz na dobę dożylnie. Warto mieć na uwadze, że kofeina zwiększa napięcie mięśni w gardle i jamie ustnej, a także stymuluje ośrodek oddechowy i zwiększa siłę skurczu przepony. Jeśli to możliwe, należy unikać czynników, które mogą nasilać występowanie bezdechów. Przede wszystkim trzeba utrzymywać właściwą oraz stałą temperaturę otoczenia. Warto pamiętać, że występowaniu bezdechów sprzyjają duże wahania temperatur. Dziecko należy układać w bezpiecznej pozycji, żeby uniknąć nadmiernego odchylenia głowy. Kluczowe jest także utrzymanie drożności dróg oddechowych. Tylko na wyraźne zalecenie lekarza powinno się stosować tak zwane materacyki bezdechów.
Leave a reply